İŞTE BENİM ZEKİ MÜREN SERGİSİ

Posted in GENEL on Kasım 30, 2014 by

İşte Benim Zeki Müren Sergisi'nden 18 Kasım 2014-20 Aralık 2014
İşte Benim Zeki Müren Sergisi’nden 18 Kasım 2014-20 Aralık 2014

Daha okuma yazmayı öğrenmemiştim o güzelim sesine hayrandım. Merhum Türk Sanat Musikisi sanatkarı Zeki Müren yılbaşı gecesi sahneye çıkardı, TRT’nin siyah-beyaz yayınından heyecanla seyrederdik. O eşsiz güzellikteki duru, şakıyan sesini dinleyeceğiz diye sabırla beklerdik. Çocuk halimizle geç saate kadar bekleyemediğimizden uyurduk ancak uyumadan da bir ricamız olurdu anne babamızdan. Özellikle de ben yılbaşı gecesi o sahneye çıktığında mutlaka annemin ya da babamın beni uyandırmasını isterdim. Hep sözlerini tutarlar ve bir şarkı bile olsa dinlemem için yeni yılın ilk dakikalarında Zeki Müren’i dinlememi sağlarlardı. Mutlu mutlu uyurdum ben de.

Yakın zamanda Bodrum’da müze haline getirilen evini gezdim. Ancak 10 yıl önce gezdiğimden daha az obje varmış gibi geldi. Yıllardır hep istediğim Zeki Müren ile ilgili daha kapsamlı, şanına layık bir sergiyle onu tanımayan genç kuşaklara tanıtılması için çaba harcanmasıydı. Vefatından tam 18 yıl sonra bu dileğim gerçekleşti. Zeki Müren ile ilgili çok kapsamlı, çok özenli, böyle büyük bir sanatçıya layık bir sergi açıldı. “İşte Benim Zeki Müren” sergisi Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile hazırlandı. Çocukluğundan, son günlerine kadar gündelik hayatından ayrıntılara ışık tutan sergi, 18 Kasım 2014′de açıldı ve 20 Aralık 2014’e kadar ziyaret edilebilecek.

Ben sergiyi 29 Kasım pazar günü gezdim, içeride bir saatten fazla kaldım, çünkü Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin üç katını sergiye ayırmışlardı. Zeki Müren’in radyoda yaptığı program kayıtlarındaki şarkıları çalıyordu. Konser sözleşmeleri, siyah-beyaz fotoğrafları, hayranlarının mektupları, kendi çizdiği ve isimlendirdiği desenleri, o pullu, payetli, kostümleri; platform topuklu pırıl pırıl ünlü botları, evindeki mobilyaları, daha önce hiç görmediğim fotoğrafları hepsi oradaydı. İnsan içeri girerken sanatçıyla kucaklaşmış hissine kapılıyordu. Sanki konserden çıkıp gelecekmiş gibi bir hava vardı.

Zeki_Muren_kostum2Zeki Müren 1996′da vefat etti. Ölümünden tam 18 yıl sonra bu kadar güzel ve unutulmayacak kadar özenli bir sergiyi düzenleyenlere teşekkür etmek gerekir. Sergide dikkatimi en çok çeken nokta, gençliğinin, sahnedeki ışıltısının özenle seçilmiş fotoğraflarda çok iyi gösterilmesi oldu. İnzivaya çekildiği yıllarda çok az fotoğrafı vardı. Yaşarken “Sanat Güneşi” ünvanını almış, halkın gönlünde taht kurmuş bir sanatçının ışıltısını yansıtmak doğru bir yaklaşım olmuş. Hep gülen, hep genç, dinamik fotoğrafları vardı. Plajda, sanatçı dostlarıyla, ailesiyle, radyodan, gazinolardan, yurtdışındaki gezilerinden onlarca fotoğraf. Mutlaka gezilmeli derim. Hatta 20 Aralık’a kadar bir kez daha, bir saatten de fazla zaman ayırarak gezmek istiyorum. Nurlar içinde yatsın.

 

Bir yant bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *